Inlocuire garnituri termoflot Golf IV si Bora- tutorial

Tutoriale si ghiduri VW
tataieee
Administrator
Masina: Audi A3 2.0 TDI 2006 8P BMM - 175cp

Inlocuire garnituri termoflot Golf IV si Bora- tutorial

Mesajde tataieee » 28 Apr 2016, 20:57

Inlocuire garnituri termoflot - tutorial

Imagine

Deci...scule necesare:

• cleste gen papagal pentru furtune
  • tubulara de 32 pentru baza

In primul rand...fiecare cum poate...se baga sub masina...si daca are...da scutul jos...si veti avea acces...

Asa arata...

Imagine

Degeaba am golit atat uleiul cat si antigelul...ca oricum a mai curs o gramada cand am desfacut...trebuie sa aveti un vas sa curga in el...
Desfaceti intai circuitul de antigel...si sa fie mai usor...nu desfaceti furtunele din termoflot...este chinuiala mare...desfaceti-le din capetele celelalte...este accesul mult mai bun. La cel lung...eu am dat si carcasa de la filtrul de aer jos...dureaza 5 minute...si va fi mult mai usor de desfacut colierul de la furtun...
Dupa ce ati lasat antigelul sa sa scurga...cu tubulara de 32 desurubati partea de plastic...si dupa ce o scoateti...pur si simplu termoflotul cade...nu se mai tine in nimic...

Asa arata demontat:

Imagine
Imagine
Imagine

Acestea sunt garniturile...am facut poza noi/vechi

Va sfatuiesc sa nu va bagati sa il curatati...eu l-am bagat in cada...am frecat la el de mi-au sarit capacele...si m-am ghinuit foarte mult sa scot apa din el...am stat cred ca 2 ore sa il suflu cu compresorul si tot iesea apa din el...are o constructie foarte ciudata...si nu prea poti scoate apa din el asa usor

Dupa ce puneti garniturile noi...se monteaza invers decat s-a demontat...

Daca foloseste cineva dinamometrica...se strange la 25N

Succes!

Sursa: Înregistrare / Logare
IT - http://clubtech.ro
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com

Înapoi la “Tutoriale”