Problema ambreiaj - supapa presiune audi a3 2006 2.0 tdi BMM

tataieee
Administrator
Masina: Audi A3 2.0 TDI 2006 8P BMM - 175cp

Problema ambreiaj - supapa presiune audi a3 2006 2.0 tdi BMM

Mesajde tataieee » 20 Iul 2016, 22:30

Povestea incepe asa: ies din curte cu spatele cca. 60m, in linie dreapta treapa 1 dupa care treaba 2 si se aude un sunet magic... un simplu trosc si pedala de ambreiaj a ramas lipita de podea...cobor din masina cu o vada ideie ce ar putea fi si ma uit sub masina, era balta de lichid de frana...s-a spart rulmetul de presiune.Bun, zis si facut, comand rulment nou, sachs, merg la mecanic, dau cutia jos, pun rulment nou, cutia la loc si incep sa fac pedale pentru a putea face el aerisirea...dupa 10 pedale se intareste putin pedaua si am crezut ca este gata..pedala se inmoaie si urmatoarea apasare a fost fatala...se aude iar sunetul teribil din primul film...aceiasi poveste, balta sub masina si clar s-a spart rulmentul de presiune... problema era de unde??? am dat vine prima data pe placa de presiune crezand ca soarele ramana blocat si rulmetul forteaza pentru a decupla.
Am comandat kit complect sachs, a doua zi la mecanic, montez kit si cutie la loc - pedale 10 la nr, aceiasi situatie, se intareste si mi-a fost teama sa mai apas odata...am lasat asa ne-am oprit. Am inceput sa analizam ce ar putea fi, pompa de ambreiaj nu avea cum pentru ca daca era ea de vina nu mai facea presiune... dar dupa pompa de ambreiaj urmeaza o supapa de presiune(supapa sens) avand rolul de a face tur-retur, in cazul meu fiind blocata pe tur si retur nimic...am depistat problema, am pus pe direct anuland acea supapa si masina a mers putin ciudat 5-6 zile pana a venit piesa originala deoarece after nu se gaseste...
Astazi am montat si supapa, am facut pedale fara frica, s-a aerisit complect si totul este ok, masina merge foarte bine.

Supapa arata asa:

Imagine

Kit ambreiaj SACHS:

Imagine
Imagine
IT - http://clubtech.ro
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com

Înapoi la “Audi”